Zalety frezowania CNC. Dlaczego warto wybrać tę metodę obróbki?

Frezowanie to metoda obróbki skrawaniem prowadzona z wykorzystaniem specjalnych urządzeń – frezarek. Aktualnie do frezowania coraz częściej stosowane są skomputeryzowane frezarki CNC. Jakie są najważniejsze zalety tej metody obróbki?

Czym jest frezowanie CNC?

CNC, czyli Computerized Numerical Control (w tłumaczeniu: komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) to nazwa układu sterowniczego, który może być dowolnie zaprogramowany. Termin ten wykorzystywany jest przede wszystkim w stosunku do obróbki materiałów z wykorzystaniem urządzeń sterowanych takimi układami. Do urządzeń CNC zaliczają się także frezarki CNC, które wykonują obróbkę skrawaniem za pomocą procesu frezowania. 

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to metoda obróbki różnych rodzajów materiałów, na przykład metalu, drewna, tworzyw sztucznych, która bazuje na przygotowaniu projektu w programie komputerowym. Następnie możliwe jest zrealizowanie projektu na frezarce CNC – dzięki zaawansowanemu układowi sterowniczemu urządzenie nie wymaga manualnego ustawiania frezów. Ze względu na zautomatyzowanie procesu frezowania CNC, metoda ta cechuje się wieloma zaletami. Jakie z nich zasługują na szczególną uwagę?

Najważniejsze zalety frezowania CNC:

  • bardzo wysoka precyzja frezowania
  • idealne odwzorowanie założeń projektowych
  • możliwość wykonania nawet bardzo skomplikowanych projektów
  • maksymalna powtarzalność elementów
  • szybkość realizacji prac
  • większe bezpieczeństwo dla pracowników

Powyższe zalety powodują, że frezowanie CNC jest aktualnie tak popularną metodą obróbki skrawaniem, która wykorzystywana jest przy realizacji wielu różnych elementów, na przykład części maszyn, dekoracji.

Gdzie zamówić frezowanie CNC?

Metoda frezowania CNC jest obecnie realizowana w wielu różnych zakładach zajmujących się obróbką skrawania, które działają na terenie całego kraju. Jeśli zatem konieczne jest frezowanie CNC, można zlecić taką usługę zewnętrznej firmie, która wykona potrzebne elementy z wybranego materiału i na bazie dostarczonego projektu.