Uszczelki oringi – maksymalna szczelność dzięki specjalnemu kształtowi

Dobór odpowiedniej uszczelki zapewnia maksymalną szczelność na styku dwóch płaszczyzn. Wśród jednych z najczęściej stosowanych uszczelek znajdują się oringi, które ze względu na swój specjalny kształt zapewniają tak szczelne połączenia.

Oring – pierścień uszczelniający

Uszczelki typu oring, inaczej oringi – https://www.uszczeltech.pl/oferta/oringi.html nazywane są także pierścieniami uszczelniającymi. Posiadają kształt pierścienia o przekroju kołowym, inaczej torusa. Można porównać je do kształtu dętki rowerowej, obwarzanka. Oringi dostępne są w różnych rozmiarach. Ich wymiary określane są przez średnicę sznura, a także przez średnicę wewnętrzną. Specjalny, pierścieniowaty kształt oringów powoduje, że uszczelki te są również bardzo szczelne.

Dlaczego oringi są tak skuteczne jako uszczelki?

O wysokiej skuteczności oringów jako uszczelnień decyduje ich kształt. Są to uszczelki dwustronne, które działają samoczynnie. Zacisk wstępny pojawia się przy braku ciśnienia i rośnie pod działaniem ciśnienia. Oddziałujące wówczas siły powodują, że szczelność oringów zwiększa się i posiadają one właściwości analogiczne do cieczy cechujących się dużym napięciem powierzchniowym. Ciśnienie rozchodzi się we wszystkich kierunkach równomiernie. W rezultacie nie dochodzi do przecieków.

Zastosowanie oringów w różnych branżach

Uszczelki oringi posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Są one wykorzystywane przede wszystkim w branży motoryzacyjnej oraz mechanicznej do uszczelnień instalacji prowadzących płyny. Również stosowane są w branży budowlanej, instalacyjnej. Zastosowanie oringów powiązane jest również z wykorzystanymi do ich produkcji materiałami. Najczęściej stosuje się rożne rodzaje elastomerów, czyli gum, silikonów, które wpływają na konkretne właściwości oringów, w tym na ich odporność na czynniki zewnętrzne, chemikalia, niskie i wysokie temperatury pracy. Podsumowując, oringi to bardzo skuteczne uszczelki, które posiadają rozległe zastosowanie. Dzięki ich specjalnemu kształtowi możliwe jest uzyskanie tak dobrych parametrów szczelności w porównaniu z innymi typami uszczelnień.