Pogrzeby z kremacją – wszystko, co warto wiedzieć

Kremacja, czyli spopielanie zwłok jest w Polsce nadal dość rzadko wybierana. Można jednak zauważyć coraz większe zainteresowanie tego typu pochówkami. Co warto o nich wiedzieć? Spopielanie zwłok jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Europy Zachodniej. W Polsce nadal najczęściej wybierane są tradycyjne pochówki w trumnie. Wynika to głównie z niechęci Kościoła Katolickiego w stosunku do kremacji. Wprawdzie zorganizowane pogrzebu katolickiego jest wtedy możliwe, lecz najczęściej konieczne jest wyprawienie mszy świętej jeszcze przed skremowaniem zmarłego. Dzisiaj niemalże każdy zakład pogrzebowy Zabrze – http://www.quovadis-pogrzeby.pl/kontakt/zabrze/ to jedno z wielu miast, posiada w swojej ofercie pogrzeby z kremacją. Jak dokładnie przebiega takie ostanie pożegnanie?

Kremacja zwłok – ostatnie pożegnanie ze zamarłym

Zwłoki kremowane, czyli spopielane są w specjalnych krematoriach, które działają obecnie w wielu miastach w Polsce. Dostępne są również na Śląsku. Nowoczesne krematoria posiadają specjalne piece kremacyjne, które szybko spopielają ciało zmarłego. Następnie jego prochy umieszczane są w urnie. Przed rozpoczęciem kremacji bliscy mogą pożegnać się ze zmarłym. Jest to możliwe w specjalnych pokojach pożegnań. 

Pochówek urny – tylko w wyznaczonych miejscach

Urna z prochami zmarłego może być pochowana w grobie, czyli tak, jak zwykła trumna. Czasami jest to jedyne rozwiązanie, gdy okazuje się, że w grobie rodzinnym nie ma już miejsca na kolejną trumnę. Także prawo dopuszcza pochowanie urny w kolumbarium. To specjalne miejsca na cmentarzach przeznaczone na urny. Przypomina ścianę, w której wnętrzu umieszcza się prochy. Aktualnie polskie prawo nie pozwala na przechowywanie urn z prochami w domach, a także na rozsypywanie prochów. Aby zorganizować pogrzeb z kremacją, warto wybrać dobry zakład pogrzebowy Gliwice to jedno z wielu miast, gdzie można skorzysta z takiej właśnie obsługi. Pracownicy zakładu pogrzebowego będą mogli wówczas kompleksowo i fachowo zająć się organizacją pochówku włączającego kremację zwłok.