Jak skutecznie uszczelnić powierzchnie dachowe?

Szczelny dach jest niezwykle ważny, zarówno z punktu widzenia funkcjonalności jak i bezpieczeństwa. Ponadto pozwala na zachowanie właściwego bilansu energetycznego, dlatego zawsze należy dbać o to, by pokrycie dachowe chroniło budynek przed wilgocią oraz wodą.

Co warto wiedzieć o uszczelnianiu powierzchni dachu?

Folie dachowe są elementami niezwykle skutecznie chroniącymi przed gromadzeniem się kondensatu (śniegu, wody) zarówno w więźbie dachowej, jak i w warstwie termoizolacyjnej. Warto jednak mieć na uwadze, że folie re będą skutecznie tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio uszczelnione. Jeżeli folia nie posiada specjalnego pasa klejącego, należy zastosować jeden z wybranych systemów klejenia. Z różnych powodów tego rodzaju zabezpieczenie dachowe ulega mniejszym bądź większym uszkodzeniom. Dla zachowania funkcjonalności dachu w takim przypadku należy skorzystać z profesjonalnych taśm do sklejania i reparacji. Sposób montażu jak i naprawy folii dachowej uzależnione są przede wszystkim od jego wielkości oraz formy.

Uszczelnianie dachu przy pomocy membrany

Pokrycia dachowe można zabezpieczać przed wodą i wilgocią także przy zastosowaniu specjalnej membrany (w formie płynnej). Uszczelnienie membrany dachowej pozwala nie tylko ochronić wnętrza przed przedostaniem się wilgoci oraz wody. Ten sposób uszczelniania zwiększa również odporność pokrycia dachowego na uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne pokrycia dachowe tylko z pozoru wydają się doskonałą barierą pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. W rzeczywistości wiele pokryć dachowych bez odpowiedniego uszczelnienia nawet w połowie nie spełniłaby funkcji, do jakich została przeznaczona. Warto również zaznaczyć, że stosowanie płynnej membrany nie tylko chroni przed warunkami atmosferycznymi, ale również chroni dach przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Być może nie wiele osób wie, ale promieniowanie UV działa destrukcyjnie na powierzchnię dachu. Dobrej jakości membrana nie tylko chroni strukturę dachu, ale również zapobiega jego odbarwieniom.