Jak dbać o lniany obrus?

Obrusy lniane cenione są przez wielu użytkowników za swoją olbrzymią wytrzymałość, piękny wygląd, lecz także właściwości antyalergiczne. Żeby jednak te wszystkie pozytywne właściwości mogły trwać możliwie najdłużej, trzeba w odpowiedni sposób o posiadany lniany obrus dbać. Jak jednak powinno się to dokładnie robić?

Jak przechowywać lniany obrus?

Wielu osobom trudno jest uwierzyć to, jak powszechnie chwali się lniany obrus za jego trwałość i wytrzymałość. Jak to możliwe, skoro u nich obrus lniany tak szybko się niszczy, kruszy i ogólnie słabnie jego kondycja? Wszystko to spowodowane jest niewłaściwym sposobem przechowywania.
Na ogół obrusy przechowuje się głęboko w szafie, często nawet w specjalnych szczelnych woreczkach, które mają spowodować mniejsze ich zniszczenie. Jak się jednak okazuje, w przypadku lnu takie działanie staje się dla obrusu niezwykle destrukcyjne. Jak zatem powinno się o niego zadbać? Zupełnie przeciwnie, czyli zamiast trzymać go w szafie, możliwie jak najwięcej obrus używać i prać go co jakiś czas, ponieważ takie działanie spowoduje zachowanie jego dobrego stanu.

Jak powinno się prać lniany obrus?

Najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o poprawne pranie lnianych obrusów, jest to, aby nie robić tego metodą chemiczną, przy użyciu silnych detergentów. Len jest materiałem zdecydowanie zbyt delikatnym na takie środki, toteż ich zastosowanie mogłoby z całą pewnością doprowadzić do zniszczenia materiału. Poleca się tradycyjne pranie w pralce bębnowej, czy też wirnikowej, a nawet tradycyjne pranie ręczne. Jeśli posiadać się będzie bardzo mocno ubrudzony lniany obrus, można bez przeszkód zastosować bardzo ciepłą wodę podczas prania. Zauważyć jednak trzeba, że można to zrobić jedynie wtedy, gdy posiada się prawdziwy, całkowicie lniany obrus. Jeśli będzie on z domieszką innych materiałów, zachować trzeba w tym wypadku bardzo dużą ostrożność.

A co z prasowaniem lnianego obrusu?

Na koniec pozostaje kwestia tego, jak powinno się poprawnie prasować lniany obrus. Powszechnie się wydaje, że jest to duży problem. Nic podobnego, ponieważ kłopoty związane są jedynie z tym, że wiele osób prasuje niedokładnie wyschnięty obrus.