Godna uwagi alternatywa dla tradycyjnego kominka

Tradycyjny kominek to z pewnością nie jedyna możliwość, jeśli chodzi o dodatkowe źródło ciepła o wysokich walorach estetycznych. Ciekawą opcją są piece wolnostojące. Dzięki nim również można oglądać palący się ogień i wprowadzić do wnętrza przyjemną atmosferę. Koza to idealne rozwiązanie podczas długich wieczorów jesienno-zimowych. Jej instalacja nie jest problematyczna ani też nie wymaga uciążliwych prac budowlanych.

Coś tańszego zamiast kominka? Piec wolnostojący!

Tradycyjny kominek nie jest pozbawiony wad. Nie zawsze można spełnić wszystkie wymogi do jego zainstalowania. Tym bardziej, jeśli ma się już urządzone wnętrza czy też miejscach o niezbyt wytrzymałym stropie. Nie sprawdzi się on także w małych pomieszczeniach. Alternatywą jest piec wolnostojący, który cieszy się coraz większą popularnością. Tym bardziej, że dostępny jest w wielu wersjach, a więc jest w czym wybierać. Piec koza jest znacznie tańszy w montażu niż tradycyjny kominek. Nie trzeba też martwić się koniecznością przeprowadzania generalnego i uciążliwego remontu. Na korzyść takiego pieca przemawia to, że wygląda bardzo estetycznie i nie zajmuje wiele miejsca. Pełni funkcję zarówno użyteczną, jak i dekoracyjną. Co więcej, instalacja jest przenośna, dzięki czemu można przenieść gdzieś indziej kozę w razie wystąpienia takiej potrzeby czy też zabrać ze sobą przy przeprowadzce.

Dla niektórych piec wolnostojący jest przede wszystkim elementem dekoracyjnym wnętrza, a dla innych głównym czy dodatkowy źródłem ciepła. Do ogrzewania pomieszczeń najlepiej sprawdzają się kozy żeliwne. Z kolei w roli ozdoby świetne będą modele stalowe. Trzeba jednak liczyć się z tym, ze taka koza nie jest w stanie w pełni zastąpić ogrzewania centralnego ze względu na to, że nie jest możliwe podgrzewanie nią wody użytkowej. Jej zadaniem jest ogrzanie pomieszczenia, w którym się znajduje, a nie całego domu (chyba, że ktoś zdecyduje się na podłączenie kóz w każdym pomieszczeniu). Bardzo ważne jest to, aby sprawność takiego pieca wolnostojącego wynosiła co najmniej 70%, a czas grzania wynosił min. 8 h.