Cyklinowanie – kiedy można zastosować tę metodę?

Przy odnawianiu drewnianych podłóg najczęściej sięga się po zabieg cyklinowania, który polega na ścieraniu jej wierzchniej warstwy za pomocą specjalnego sprzętu, zwanego cykliniarką. Przejeżdża się nią po podłodze, a umieszczony w niej papier ścierny, zeszlifowuje zużytą i zniszczoną powłokę. Taki zabieg oczyszczania podłogi przebiega w 3-4 etapach, do których wykorzystuje się papier ścierny o różnej grubości. Pozwala ona na usunięcie wszelkich nierówności, jak i plam oraz odbarwień. Podłogi drewniane wymagają takiej renowacji co 10-12 lat.

Cyklinowanie podłóg– kiedy można zastosować tę metodę?

Cyklinowanie najczęściej wykonuje się na podłogach drewnianych, takich jak:
• parkiet,
• podłoga z mozaiki parkietowej,
• podłoga z desek malowanych farbą olejowa oraz lakierowana,
• podłoga z litych desek.

Aby możliwe było wykonanie zabiegu cyklinowania, klepka podłogowa musi być odpowiedniej grubości. Jej warstwa użytkowa, która pozostanie po zeszlifowaniu, nie może być cieńsza niż 0,5-1 cm grubości, w przeciwnym wypadku będzie zbyt miękka, a wówczas może łatwo ulec uszkodzeniu, nawet w przypadku lekkiego uszkodzenia mechanicznego, takiego jak chociażby przejście się po niej w butach na obcasie. Należy mieć na uwadze, że każde cyklinowanie bielsko pozbawia podłogę około 1-2 mm – zależy to oczywiście od głębokości ubytków i wgłębień oraz poziomu do jakiego należy ją wyrównać.

Cyklinowanie podłóg – samemu czy z epiką remontową?

Metoda cyklinowania podłóg może być stosowana zarówno na posadzkach olejowanych, jak i lakierowanych. Tego typu pracę można wykonać samemu, o ile jest się w posiadaniu odpowiedniego sprzętu (zawsze można go pożyczyć od znajomych bądź wypożyczyć) i odrobiny umiejętności albo też zlecić ją profesjonalnej ekipie remontowej. Jeśli nie mamy zaufanej firmy, warto poszukać jej w Internecie, wpisując nazwę usługi i miejscowość, jaka nas interesuje, np. „cyklinowanie Bielsko”. Przy wyborze tej właściwej pomocne mogą okazać się konstruktywne uwagi oraz opinie internautów.