Barierki na schody – na jakie warto się zdecydować?

Barierka jest elementem wystroju wpływającym nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na całościowy wygląd schodów. Dlatego też bardzo ważny jest jej wybór. Aby spełniała swoje zadanie musi mieć co najmniej 90cm wysokości. Pod uwagę należy wziąć również ogólny styl panujący w naszym mieszkaniu. Balustrada powinna być harmonijnym dopełnieniem całości.

Na co zatem zwrócić uwagę?

Każda barierka posiada te same elementy składowe, takie jak: poręcz, słupki, oraz wypełnienie. Odpowiednie rozmieszczenie słupków gwarantuje nam stabilność konstrukcji. Najczęściej montowane są co 90 – 120cm. Dzięki poręczy, możemy bezpiecznie podeprzeć się przy wychodzeniu lub schodzeniu, co jest niezmierne ważne w przypadku dzieci, lub osób starszych. Najwygodniejsze poręcze to takie, które w przekroju mają ok 7 cm i formę zbliżoną jak najbardziej do koła. O charakterze balustrady decyduje przede wszystkim jej wypełnienie. I tutaj posiadamy całkowitą dowolność. Mogą to być drewniane listwy, rzeźbione lub kute tralki, szkło hartowane, stalowe linki… Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i co ważne, wypełnienie wcale nie musi być wykonane z tych samych tworzyw co reszta elementów. Bardzo popularne jest łączenie dwóch różnych materiałów, jak np. tralki ze stali kwasoodpornej i drewna. Nie należy zapominać także o względach bezpieczeństwa. Odstępy między pionowymi tralkami nie powinny mieć więcej niż 12 cm, zwłaszcza w domu, w którym przebywają dzieci lub zwierzęta.

Balustrady drewniane

Balustrady drewniane zazwyczaj nadają się do schodów występujących w obszernych przestrzeniach, gdyż zazwyczaj są dość masywne i mogą przytłaczać niewielkie klatki schodowe. Zazwyczaj stosuje się je do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym. Barierki wytworzone z metalu nadają się do większości typów wnętrz. Wykonane z prostych form mogą podkreślić nowoczesny styl mieszkania. W połączeniu ze szkłem hartowanym nadają lekkości i optycznie powiększają przestrzeń, jednak utrzymanie jej w czystości może być uciążliwe. Przy wyborze balustrady w pierwszej kolejności należy kierować się względami bezpieczeństwa, dopiero później względami estetycznymi. Dopiero wówczas mamy pewność, że wybrana przez nas barierka spełni nasze oczekiwania.